W związku z otrzymywanymi uwagami, od niektórych naszych odbiorców, a dotyczącymi użytkowania szkła kominkowego oraz możliwości usuwania powstałych plam i zabrudzeń przedstawiamy poniżej instrukcję prawidłowego czyszczenia szyb.
Jak czyścić szyby kominkowe?
1. Przystępując do usuwania jakichkolwiek plam, lub sadzy należy upewnić się, że szkło jest zimne na całej powierzchni.
2. Każde szkło ceramiczne, zarówno zwykle jak i z powłoką (lustrzana, IR, AR) czyścimy używając miękkiej ściereczki. W żadnym wypadku nie należy stosować szorstkich lub ściernych materiałów, które mogą uszkodzić powierzchnię szkła.
3. Polecamy szczególnie specjalną gąbkę DRY WIPER, która może być używana do czyszczenia szyby od strony paleniska, zarówno dla szkieł zwykłych oraz z powłokami typu: Robax Mirror, Robax IR max.
4. Można zarekomendować także starą metodę czyszczenia przy użyciu wodnej papki z drzewnym popiołem kominkowym. Czyszczenie szyby należy wykonywać wykorzystując papier gazetowy.
5. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne usunięcie wszystkich resztek środka czyszczącego, aby uniknąć jego oddziaływania na szybę po jej nagrzaniu.
6. Przypominamy o systematycznym czyszczeniu szyby. Pozwoli to uniknąć nadmiernego osadzania się nalotów.
Dlaczego niekiedy szyby kominkowe ulegają zabrudzeniu / zarysowaniu?
Niewłaściwe środki czyszczące
Aktualnie na rynku producenci oferują olbrzymią ilość środków czyszczących w formie różnego rodzaju płynów lub pianek o bardzo zróżnicowanym stopniu agresywności powierzchni szklanych. Taki płyn spływa po szybie w dół, pod uszczelkę gdzie pozostaję najdłużej. W tych właśnie miejscach zachodzi powolna reakcja chemiczna i dlatego najczęściej występują plamy na szkle dekorowanym właśnie w dolnej partii szyby. Czyszczenie nieodpowiednim środkiem może też spowodować zarysowanie szyby kominkowej.
Niedokładne usunięcie środka
Niedokładne usunięcie środka z powierzchni szyby może również powodować występowanie różnych plam i przebarwień. Wiele płynów w swoim składzie zawiera pochodne kwasu siarkowego, które reagują ze szkłem ceramicznym powodując matowanie jego powierzchni.
Chemiczne rozpałki i niewłaściwe paliwo
Podobna sytuacja występuje przy użyciu wszelkiego rodzaju chemicznych rozpałek; w procesie spalania ich składniki osadzają się na powierzchni szyby i podczas wysokiej temperatury wchodzą w reakcję ze szkłem.
Należy także zwrócić uwagę na rodzaj paliwa stosowanego w kominkach. Zasadniczo powinno to być tylko i wyłącznie sezonowane drewno z drzew liściastych. Podstawową przyczyną nadmiernego brudzenia szyby może być stosowanie drewna o zbyt dużej wilgotności – wskazane jest stosowanie drewna o odpowiedniej wilgotności (zalecamy max 20%).
Niestety wielu użytkowników kominków stosuje groszek węgla kamiennego, efektem czego jest znacznie wyższa temperatura w strefie spalania, a w konsekwencji powstawanie różnego rodzaju plam na szybach czystych, a tym bardziej z dekorem i powłokami.
Nieprawidłowy ciąg kominkowy lub źle wykonany przyłącz kominkowy
W przypadku zbyt małego ciągu kominkowego konieczne będzie zastosowanie regulatora ciągu kominowego. Jedną z przyczyn może być również niewłaściwie wykonany przyłącz kominkowy. W tym przypadku zalecamy kontakt z instalatorem, który wykonywał inwestycję.
Niewłaściwe ustawienia sterownika kominkowego
Brudząca się szyba może być również efektem złych ustawień na centralce sterującej. Dla pewności prosimy o kontakt z Działem Technicznym Makroterm w celu weryfikacji ustawień sterownika.
Przydatne adresy:
e-makroterm.pl/product/czyszczenie-szyb-kominkowych-gabka/